3+2 ütős biztatás, ami neked is jól jött volna a szüleidtől!

Erősítsd meg vele szorongó gyermeked önértékelését!

Sok szülő  szorong , aggódó alkat és ezzel mintát ad, amit a gyermek másol.  Édesanyám félt a békától és én is féltem. Átvettem a szeretett  személy tulajdonságát, mert a gyerek mintakövető. Azt, hogy miként oldunk meg problémákat, konfliktushelyzetekben hogyan reagálunk, mennyire látunk pozitívan előre, egy feladat kapcsán mennyire vagyunk kitartóak? Képesek vagyunk-e kiállni magunkért?   Ezt mind lefényképezi és lemásolja a gyermek.

gyerek-biztatas

  • Tudom, hogy megcsinálod, képes vagy rá!
  • Láttam, hogy milyen sokáig próbálkoztál! Gratulálok!

Kitartásra, önmaga legyőzésére ösztönözzük, tudatjuk vele, hogy  mi bízunk az ő sikerességében – és hisszük is! A szavaknak óriási erejük van. A gyengéd, dicsérő, bátorító, és útmutatást adó szavak a gyermek számára azt jelzik, hogy mennyire fontosak a számunkra. Sok gyermeket leginkább az elismerő szavak győzik meg szüleik szeretetéről.  Az elismerő szavak,  Gary Chapman könyvében a 2. az 5 gyermeki szeretetnyelv közül.

  • Te mit gondolsz erről?

Kikérjük a véleményét  és oda is figyelünk arra.  Van időnk, hogy végig hallgassuk. Ebből is érzi, hogy fontos nekünk. Ez később is igen hasznos lesz,  amikor serdülő gyermekünk a mi véleményünkre lesz kíváncsi .

Ha osztatlan figyelmet szentelünk gyermekünknek,  a jelenlétünkkel ajándékozzuk meg Ez a  minőségi idő,  mely a 3. gyermeki szeretetnyelv.  Ez a gyermek számára ezt fejezi ki: „Egyedülállóan fontos vagy számomra. Szívesen vagyok veled” A gyermek úgy érzi ő a legfontosabb anyja, apja számára, aki igazán szereti, hiszen kitünteti kizárólagos figyelmével.

  • Szuper vagy, hogy emlékeztetsz!

Elismerjük, figyelmet fordítunk rá! Dicsérjük, hisz nekünk is jól esik, ha érezzük a másik ember figyelmét. Megtanítod neki, hogy elismerendő dolog törődni a másik emberrel. Egyenrangúvá emeled !

  • Köszönöm a segítséged!

Tiszteleted és a hála érzését fejezed ki gyermeked felé, ha intelligensen megköszönöd a segítségét. Ezzel mintát adsz egy értékes emberi tulajdonságból.  A köszönöm és kérem szavak használata a jó modor alapszavai. Ezzel megajándékozod őt.

szereto-anya

Fontos tehát, hogy azt érezze: szerethető és értékes ember.

Próbáljuk elfogadni őt olyannak, amilyen. Igyekezzünk bátorítani próbálkozásaiban, a kihívások leküzdésében, de ne becsméreljük még ha számunkra érthetetlen is az, ahogyan bizonyos helyzetekre reagál.

Pozitív önértékelésének sokat árthat, ha ilyenkor más gyereket hozunk fel példának vagy mások előtt korholjuk. Nem teszünk jót azzal, ha ráerőltetünk olyan viselkedésmódot, ami nem a sajátja. Ez nem is sikerülhet, viszont közben a velünk való kapcsolata sérül.

És ezt egyáltalán nem akarjuk, ugye?

A gyermeki szorongás tüneteiről  és  az azokat megszűntető technikákról, módszerekről részletesen olvashatsz a honlapomon.