5 titkos, támogató mondat, amit minden nap használj gyermekednél!

egészséges gyermekMindenki azt szeretné, hogy gyermeke kiegyensúlyozott, boldog legyen és felnőttként megállja a világban a helyét. Sok gyerek bátor, talpraesett, de nyugtalanító, ha látjuk, hogy gyermekünk fél, szorong az új dolgoktól, a kihívásoktól, új helyzetektől. 

Fontos tudnunk, hogy nekünk szülőknek nagy szerepünk van gyermekünk egészséges önbizalmának kialakításában.

A család az elsődleges közeg a kicsi gyerek számára, az apa, anya jelenti a teljességet az első hónapokban, években. Ahogy mi látjuk őt és amit visszatükrözünk neki, épp olyannak fogja látni önmagát is. Feltétel nélkül elfogadja a mi igazunk.  Önértékelése a mi értékelésünkön keresztül alakul.

Ne mulasszuk el minél többet dicsérni, amikor csak lehet!

A dicséret egy olyan eszköz a kezünkben, amely megerősíti benne a jót, és nem mellesleg pozitív érzelmekkel tölt fel minket is, őt is. Érdemes megfigyelni, egy-egy elismerő szó után mennyire tud szárnyalni a boldogságtól.

Íme 5 támogató mondat!

  • Sikerül, itt vagyok melletted!
  • Nagyon türelmes és kitartó voltál!
  • Szerinted ezt, hogy lehet megoldani?
  • Tudok segíteni neked? 
  • Köszönöm, hogy együttműködsz velem!

Hasznos, ha képességeit, jó tulajdonságait kihangsúlyozzuk, hogy ő is tisztában legyen velük és támaszkodhasson rájuk. Tanítsuk meg olyan stratégiákra, amelyeket a nehéz helyzetekben használni tud pl: amikor nagyon félt, de végül bátor volt, ez erőt adhat neki. Üljünk le mellé, beszélgessünk vele, kérjük ki a véleményét. Még ha kicsi is, ne higgyük, hogy nem érdekli. Érzi, hogy bízunk benne, figyelünk rá, fontos nekünk. Ezzel sokat könnyíthetünk kis lelkének terhén és a bizalmát is megnyerjük.

Az esti mese után, maradjunk még néhány percet és keressük meg azokat a jó élményeket, amikért megdicsérte az óvó néni, tanító néni. Bármit, amire visszagondolva elégedetten merülhet álomba.

Ha  eddig, gyermeked felnövekedése alatt nem alkalmaztad ezeket  és hasonló támogató , már a +10 Szeretetteljes mondat,mellyel megerősíted gyermeked önbizalmát. –ban is írt mondatokat, mert

  • Te sem kaptál ilyeneket – bár nagyon jól esett volna!
  • úgy érezted, hogy ezek és hasonló mondatok nem fontosak
  • arra gondoltál, hogy a gyermek ezt úgy is tudja, hisz az anyja/apja vagy
  • azt hitted, hogy ehhez ő még kicsi
  • úgy vélted, hogy Te mégis csak a szülője vagy, miért kérnéd ki a véleményét? stb

Kezd el Most!   Sohasem késő!  A legjobb idő itt és most van!

Gyermekeddel  megerősödő  kapcsolatod mutatja majd, hogy jól döntöttél! Ha mégis úgy érzed, hogy vannak feloldásra váró blokkjaid a saját gyermekkorodból, keress meg és segítek neked!