Hogyan bátorítsam gyermekem, ha fél elaludni?

A gyermeki alvászavar lelki okai I.

Anya, maradj még!
Mondj még el egy mesét és aztán tényleg alszom!
Még szomjas vagyok!  És ez így megy estéről – estére.

Egyik gyakori probléma minden korosztálynál, a nehéz elalvás, a rossz álmok és az éjszakai felriadás.  Milyen okai lehetnek az elalvástól való félelemnek?

Skype-konzultációmon fiatal aggódó anyuka keresett meg.  Angliában él családjával. 2,5 éves kislánya 1 éve egyre nehezebben alszik el, jelenleg egy-másfél órát vesz igénybe ez a folyamat. A gyerek szinte fél óra után felébred, játszik, énekel, éjszaka nyugtalan, forog, veri a víz. Reggel nyűgösen, fáradtan ébred. Szüksége van kb. 30 percre míg magához tér. Déli alvása is nehezen indul, de az nyugodtabb. Az anamnézisben elmondja, hogy 4 éve élnek külföldön, nem tervezték a gyermeket..

Fontos még, hogy fél évvel ezelőtt kis tesó született és vele anya több napig a kórházban volt. A gyermek magzati élete stresszes volt, az anya  nehéz fizikai munkát végzett a 6. hónapig. A szülés spontán indult, de császárral végződött, mert a baba a szülőcsatornába szorult és több órán át volt ott. Pici babaként is keveset aludt, sokat sírt, állandóan igényelte az anyukáját. Az elhúzódó altatás és a pár hónapos baba éjszakai szoptatása abszolút fáradttá, kialvatlanná, türelmetlenné teszi az anyukát.

toddler-1106119_960_720

Az anamnézis felvétele után, feltártuk az okkort,  ami  a szülésnél a szülőcsatornai állapotot mutatta. A magzat az anya elmondása szerint is több órát volt beszorulva. Képzeljük csak el, mintha egy szűk, sötét alagút közepén lennénk és se ki, se be! Se előre, se hátra. Mit érzünk mi most? Tehetetlenséget, kiszolgáltatottságot, magamra hagyatottságot esetleg dühöt? – de mindenesetre félelmet. Lám!  Pedig ott sem vagyunk, csak elképzeljük a helyzetet!

És ekkor még nem érezzük az anya szorongását, rettegését, hogy mi történik most? Mi van a gyermekemmel? Az anya-gyermek a terhesség alatt is, de a szüléskor a legnagyobb, legerősebb szimbiózisban él, ami azt jelenti, hogy az anya érzéseit a magzat 100% -ban átéli. Ezek azok az érzések, melyek miatt a kislány fél lehunyni a szemét, mert sötét lesz, magamra maradok, egyedül és nem tudom mi fog történni velem. Arról már nem is beszélve, hogy a szülési nehézségek miatt a gyermeket több napon keresztül nem adták oda anyának. Ezek a traumák csak fokozzák a gyermek kiszolgáltatottságát, félelmeit.

A konzultációk alatt különböző segítő technikákkal /melyeket az anyuka is elsajátított/ sikeresen leoldottuk a kislány félelmeit, biztonságot varázsoltunk az általam kidolgozott  ÁlomManó Programmal.  Az Eft- technikával az anyai aggodalmakat is feloldottuk.

A terápia végén már 1 mese és egy dalocska elegendő volt, hogy egy békés, nyugodt éjszaka után  Dórika és családja vidám reggelre ébredjen.

Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, kérlek  vedd fel velem a kapcsolatot !