Miért félnek elaludni a gyerekek? Szörnyek, szellemek?

A gyermeki alvászavar lelki okai   II.

Mi lehet egy gyermek fejében? Félelemkeltő gondolatok egy kedves mese kapcsán?
Hogyan oldhatók a  gyermeki szorongások Játékterápiával?

Több éves Játékterapeuta praxisom során számtalan különböző problémával küzdő gyermekkel dolgozom. A terápia hozzásegít az öngyógyító mesék által, a ki nem mondott félelmek és szorongások feltárásához. A saját mesék felszabadítják a gyermek fantáziáját és némi „varázslással” meg is adják a választ.

baby-1081334__180-alvas

Szülinapi parti Cicával

Minap egy tündéri kislánnyal találkoztam, aki egy hatalmas plüss Cicával érkezett. Játszani jött hozzám. Anyukától tudom, hogy az 5,5 éves kislánya az utóbbi időben fél elaludni, éjszaka felriad, sikoltozik, remeg.  A megismerkedés után a kislány helyet foglalt a „varázsszőnyegen”és elmerült a magaválasztotta bábokkal szőtt mesében. Meséje egy kiscicáról szólt, aki egy szülinapi zsúron barátaival megnézte a kis Vuk meséjét. A cica nagyon megrettent, amikor a róka beosont az udvarra és ellopta a Tást. Fogócskáztak és hazamentek. A mesét rajz követte, melyből kiderült, hogy a házuk az erdő szélén áll és a gyermek retteg elaludni, mert fél, hogy éjjel bejön a róka.

images-vuk

A megfelelő stresszoldó eszközökkel, a varázspontokkal ezt a félelmet már könnyedén feloldottuk. Lili boldogan alszik el és pihenten ébred azóta is.

Emlékszem, nagyiéknál mindig féltem, hogy az ágy alatt van valami és a sötétben előjön. Gyakorta néztem be nappal is szorongva az ágy alá, ezért nem is szerettem ott aludni.

 S.O.S. – Az apró jelzések is figyelemfelhívók

Sokszor a legnagyobb odafigyelés mellett is történhetnek ilyen helyzetek. A gyermek gondolkodása gyermeteg és sokszor oly apró események, szavak tapadnak meg a tudatalattijukban és kelnek életre, melyek félelmet keltenek bennük. Szavai még nincsenek rá, hogy elmondják. Érdemes hát odafigyelni az apró viselkedésbeli változásokra, mert ez jelzés a gyermektől. Figyelem felhívás, segítségkérés. Sosem szabad figyelmen kívül hagyni, elbagatelizálni, netán kinevetni egy ilyen, talán felnőtt gondolkodással butaságnak tűnő mondatot, jelzést.

Fogadd el a félelmeit és engedd, kérd, hogy beszéljen róla. Meséld el, hogy neked is voltak vagy vannak ilyenek és érezz együtt vele!

Fogadd el, támogasd, bátorítsd!

Gyermekünk tőlünk várja a biztonságot, a támogatást. A mintát a szeretetteljes megértést, a játékos megoldást, a nyugalmat adó ölelést. Ha ezt elmulasztjuk – talán idővel megszűnik a tünet – ám ha nem oldjuk fel, nem kerekedünk fölé, egy más, mélyebb formában újra színre lép!

Ha gyermekednek vagy Neked vannak félelmeid, ne cipeld őket!  Keress bátran, hogy segíteni tudjak Nektek! Vedd fel velem a kapcsolatot !