Miért félnek elaludni a gyermekek? „Anya ne hagyj itt!!”

Gondolatok, a beilleszkedési nehézségekről

Tanév kezdés révén a szülők 90%-a beilleszkedési nehézségekkel keres meg.„Gyermekem nem akar bemenni a Bölcsődébe/ Óvodába/ iskolába. Üvölt, hisztizik, fej és hasfájásra panaszkodik, éjszaka nehezen alszik el, éjjel csikorgatja a fogát, felsír és nem tud visszaaludni. Ennek kapcsán reggel az egész család fáradt, nyűgös.  És ez így megy szeptember óta.

 A gyermek ellenáll, a szülő mindent bevet, de már tehetetlen, tanácstalan. Persze vannak okos segítők, akik szerint pl. apukánál is így ment annak idején; majd megszokja stb. Ez így is volt, csak az anyai szívet köti gúzsba az elválás, a gyermek könnyes szeme és az értetlenség, hogy miért nem megy ez könnyebben. „ Miért épp az én gyermekem a problémás?”

dacos-kislany

Gondoljunk csak bele, milyen volt amikor az első munkahelyedre mentél. Bizonyára volt benned is szorongás. Talán Te sem tudtál aludni éjjel  és számtalan gondolat forgott a fejedben. pl : Milyenek lesznek a kollégák? Elfogadnak? Menni fog a munka? stb. Esetleg még mindig érzed a gyomrodban ennek  vagy  egy régi gyermekkori emléknek az izgalmát?

És most nézz a gyermekedre, aki bár nem tudja megfogalmazni, de ugyanezt érzi fokozottan, hisz eddig egy szorosabb, meghittebb légkör vette körül. Ha veled volt otthon, akkor inkább Te alkalmazkodtál hozzá. Most ha oviról, bölcsiről  beszélünk idegen felnőtt és több idegen gyerek veszi körül. Nem a saját kis milliőjében, a saját játékaival játszik és még az egyetlen biztos támasz anya is magára hagyja. Csoda hát, hogy a még elfogadó személyiségnél is, otthon és éjjel, ez a napközbeni szorongás felszínre tör. Gyakran anya ellen irányuló dac, hiszti formájában, alvási nehézségekben, stb.

Mit tehet ekkor a szülő?

Már előző írásaimban taglaltam,   https://www.kineziologus.info/miert-felnek-elaludni-gyerekek-szornyek-szellemek/.  – hogy úgy vélem csak a szeretetteljes türelem, odafigyelés , empátia a legjobb magatartás. Ez bár némi kitartást igényel, meghozza  a hatást.

Jó tanács:

  • Ébreszd 10 perccel korábban, hogy már a reggeli rohanás miatt ne feszültséggel induljon a nap.
  • Bízd az intézmény nevelőire az elválást!
  • Biztosítsd gyermeked arról, hogy mégy érte. / Ne kösd pontos időponthoz, mert elég, ha egyszer csúszol, a gyermeked nem fog bízni benned!/

Csak a feltételnélküli szeretettel tudjuk a gyermekünk felé küldeni azt a pozitív támogató biztonságot, amitől ő is biztonságban érzi kis lelkében magát.  Erről a módszerről a honlapomon/ www. kineziologus.info / az ÁlomManó technikánál olvashatsz. Ez a szülői segítő technika segít a gyermek, tudatalatti félelmeit kitakarítani és a belső harmóniát megerősíteni.

– Ezáltal gyermekünk egész személyiségében magabiztosabbá, elfogadóbbá válik.

– Megnyugszik, nyitottabb lesz a társakkal, önbizalma megerősödik.

– Napról  – napra vidámabb felszabadultabb

– Elmarad a reggeli hiszti, fej- hasfájás, éjszakai sírás.

És amikor már boldogan mesél a napjáról, az egész család kivirul.

Ha ez a vágyad, segítek neked!

smile

Tudtad, hogy a kutatások szerint az első csoportos beilleszkedés emléknyoma meghatározza hátralévő életünk társas kapcsolatait?

Ha gyermekednél ez nehézséget okoz, előzd meg, hogy szorongó, gátlásos, magányos legyen!  Keress meg, vedd fel velem a kapcsolatot!